- Mi az Internet Archive?
- Hogyan tájékozódhatunk benne?
- Hogyan olvashatjuk vagy kölcsönözhetjük a könyveket?
- Hogyan hallgathatunk meg zenéket, hanganyagokat?
Mi az Internet Archive?
Az Internet Archive – Internetarchívum (IA) – egy amerikai székhelyű non-profit digitális könyvtár, melynek fő célja, hogy kutatóknak, tudósoknak, diákoknak hozzáférést biztosítson digitális és digitalizált tartalmakhoz. 1996-os alapítása óta az IA közhasznú szervezetként működik, elsősorban adományokból tartja fenn magát.
Az IA számos projektje közül a legrégebben működő és legismertebb az internetoldalak archiválása. Az archívum Wayback Machine nevű weboldalkeresőjével jelenleg 424 milliárd (!) archivált internetoldalt érhetünk el, köztük akár 10-15 éve megszűnteket is, melyeket a Google vagy más hagyományos keresők nem találnak meg. A 2000-es évek óta egyre inkább bővülnek az IA egyéb tartalmai is, köztük a könyveket, hang- és videóanyagokat tartalmazó gyűjtemények.
Az IA-ban alapvetően kétféleképpen tájékozódhatunk: tematikus gyűjtemények, illetve dokumentumtípusok szerint. A gyűjteményeket és algyűjteményeket a főoldalon megjelenő szürke téglalapok jelölik, a dokumentumtípusok menüjét a főoldal legfelső, fekete sávjában találjuk.
Tájékozódás gyűjtemények szerint
![]() |
Könyvtárak gyűjteményei |
A fő gyűjteményrészek algyűjteményekre oszlanak, így néhány kattintással eljuthatunk a nyitóoldalról mondjuk a Bostoni Közkönyvtár Daniel Defoe-gyűjteményéig, vagy éppen a Skót Nemzeti Könyvtár zenei témájú könyveiig (European Libraries –> National Library of Scotland –>Music at the NLS). Az algyűjteményeken belül a digitalizált dokumentumok címlapját látjuk, ezekre kattintva közvetlenül elérhetjük őket.
![]() |
A Skót Nemzeti Könyvtár zenei témájú könyvei az IA gyűjteményében |
Tájékozódás a főbb dokumentumtípusok szerint
![]() |
Találatok a Liszt keresőszóra |
A könyvek nagyobb része – amelyek alatt narancssárga könyvikont látunk – azonnal olvasható. Egy másik részük – amelyek alatt Borrow (Kölcsönzés) felirat látszik – regisztráció után ingyenesen kölcsönözhető.
Hogyan olvashatjuk vagy kölcsönözhetjük a könyveket?
Bármely narancssárga ikonos könyv borítójára vagy címlapjára kattintva megnyílik az olvasóablak, ahol a könyvet beszkennelt formában azonnal olvashatjuk, és lapozgathatunk benne. A könyv szövegében bármely szóra kereshetünk, a találatokat kis kék ikonok fogják jelezni az alsó oldalszám-egyenesen. A kék ikonokra kattintva automatikusan a találathoz (a keresett szó adott előfordulásához) lapoz a rendszer.
![]() |
Az olvasóablakban lapozhatunk, kereshetünk a könyvekben |
Az Internet Archive tehát részben hagyományos kölcsönkönyvtárként működik azzal a különbséggel, hogy a rendelkezésére álló nyomtatott könyveket beszkennelve kölcsönzi. A CDL (kontrollált digitális kölcsönzés) eljárásrendje szerint mindig csak annyi digitális másolat kölcsönözhető egyszerre, ahány nyomtatott példányban megvan a dokumentum az IA raktárában. A népszerűbb könyvek esetében gyakran várólisták alakultak ki, az IA azonban nemrég bejelentette, hogy a világjárvány ideje alatt, egyelőre június 30-ig eltekint a példányszám-korlátozástól, és kölcsönözhető állományát Vészhelyzeti Könyvtárrá nyilvánítja. Ez azt jelenti, hogy közel másfél millió, jórészt angol nyelvű könyv most jóval szélesebb körben, egyszerűbben kölcsönözhető digitálisan – akár Magyarországról is. A korábban azonnal olvasható, beszkennelt állomány továbbra is ugyanúgy elérhető, mint eddig.
Hogyan hallgathatunk meg zenéket, hanganyagokat?
![]() |
Zenei felvételek a Netlabels gyűjteményben |
Kortárs komoly- és könnyűzenei felvételek is meghallgathatók és letölthetők például a Netlabels gyűjteményből, amely „virtuális lemezcégek” szabad felhasználású (Creative Commons) anyagait tartalmazza. A Netlabels anyagai között kincseket találhatnak azok, akik szeretik a különféle kísérleti, elektronikus és ambient műfajokat.