Az EBSCO a világ legátfogóbb, vezető tudományos adatbázisa, amely minden szakterületre kiterjedően informál friss és archív folyóiratcikkekről, nyomtatott és e-könyvekről. A dokumentumok jelentős része ismertetés formájában vagy teljes szöveggel elérhető. Szakdolgozatíráshoz vagy tudományos munkához az EBSCO szinte elengedhetetlen, de hasznos lehet akkor is, ha „csak” a magunk örömére szeretnénk elmélyedni egy-egy témában, vagy szívesen utánanéznénk valaminek egy könyvben.
Ismertetőnk a következő kérdésekre ad választ:
- Ki használhatja az Ebsco Discovery Service adatbázist, hogyan lehet belépni?
- Milyen beállítások szükségesek a böngészőben?
- Hogyan kereshetünk, tölthetünk le e-könyveket?
Használati feltételek, proxybeállítás, belépés
Az Ebsco Discovery Service-t érvényes, kölcsönzésre jogosító olvasójeggyel rendelkező olvasóink érhetik el otthoni számítógépükről vagy okoseszközükről. Az adatbázis használatának és az e-kölcsönzésnek külön díja nincs. Fontos, hogy az otthoni használathoz be kell állítani a proxy hozzáférést a webböngészőnkben! A beállításról részletes útmutató olvasható itt.
A proxy beállítása után az adatbázis nyitólapja itt érhető el – kattintsunk az „EBSCO Discovery Service, a FSZEK forrásai egy helyről” linkre! A rendszer egy felhasználónevet és egy jelszót fog kérni. A felhasználónév az olvasójegyen a vonalkód alatt található, 021… kezdetű szám, a jelszó a születési hónapból és napból képzett négyjegyű szám (tehát ha például valaki január elsején született, akkor a jelszava 0101).
Az adatbázis használata: keresés, kölcsönzés
Az adatbázis főoldalának tetején találjuk a keresőmezőket, amelyek kitöltésével kereshetünk például szerző vagy cím szerint (lásd a csatolt képen). Ha mondjuk Schubert Téli utazás (Winterreise) című dalciklusával kapcsolatos könyvet keresünk, praktikus a „Mező kijelölése” segítségével kiválasztani a „cím” keresőmezőt, és beírni a Winterreise keresőszót. Ekkor azokat a dokumentumokat fogjuk megkapni, amelyek címében szerepel a Winterreise szó. Természetesen más vagy további keresőfeltételek is megadhatók, sokféle variáció lehetséges.
![]() |
Keresési mezők |
![]() |
Teljes szöveg, e-könyv kiválasztása |
A képernyő jobb oldalán látható szűkítési lehetőségek között (lásd a csatolt képen) a 'Korlát' című résznél jelöljük be a 'Teljes szöveg' jelölőnégyzetet. Ekkor a képernyő automatikusan frissül, és már csak azok a találatok látszanak, amelyek teljes szövege elérhető. Mi viszont most kifejezetten e-könyveket keresünk, ezért szűkítsük tovább a találatokat: a Forrástípusok című résznél jelöljük be az 'E-könyvek' lehetőséget. (Ha a listában nem szerepel „E-könyvek”, kattintsunk a 'Több megjelenítése' feliratra. Ha esetleg így sem látszik 'E-könyvek' lehetőség, akkor nincs az adatbázisban a megadott keresőfeltételekkel e-könyv.)
Miután így (a 'Teljes szöveg' és az 'E-könyvek' kiválasztásával) szűkítettük a találati listát, annak tetején fogjuk látni a minket érdeklő, remek e-könyveket.
A példában szereplő Winterreise keresőszóra például az egyik találat a következő könyv: Suurpää, Lauri, Death in Winterreise (Bloomington: Indiana University Press, 2014). A találat így látszik a számítógép képernyőjén:
![]() |
Találat |
![]() |
E-könyv letöltési ablak |
A kölcsönzött e-könyv csak a jogtulajdonos által engedélyezett módon használható, a licenc dokumentumonként más és más lehet. A kiadók korlátozhatják például részben vagy egészben a könyv elektronikus továbbítását vagy kinyomtatását. Különösebb teendőnk nincs ezzel kapcsolatban, a fájl nem fogja engedni, hogy tiltott módon használjuk.
Ha az elektronikus kölcsönzéshez további segítségre lenne szükségünk, tanulmányozhatjuk a részletes angol nyelvű használati utasítását is ezen a hivatkozáson.
Jó e-könyv-olvasást kívánunk mindenkinek!